Makaleler geri dön
Tarafından gönderildi: yildiz Kategori: Makaleler Yorumlar: 0 Posta tarihi: 19 Aralık 2020

Lydialı Güzel Arakne Kaderini İşliyor

Yunan mitolojisinde sanatla ilgili anlatılan çok hoş ve hüzünlü öyküler vardır. Bunlardan bir tanesi Lydialı güzel ve yetenekli Arakne’nin örümceğe dönüşmesidir. Öyküye göre; “Athena, insanların yaptığı bütün sanatların ve işlerin, özellikle kadınların yaptıkları ince nakışların, işlemelerin koruyucusu idi. Hera’nın gelinliğini kendi elleri ile hazırlamıştı. Bu gibi işlerde oldukça başarılı olan Yunanlı kadınlar, sanatlarını Athena’yı çalışırken seyrederek öğrendiklerini, onun öğütlerini dinlediklerini söyleyerek övünürlerdi. Fakat iyi kalpli yumuşak Athena’nın da, zaman zaman öfkeye kapılıp kalp kırdığı, intikam aldığı olurdu.

Lydialı güzel bir kız olan Arakne gergef işlemekte, oya yapmakta o kadar başarılıydı ki arada sırada Nympha’lar bile, ormanlardan ve subaşlarından ayrılarak onu izlemeye gelirlerdi. Bir gün periler ona, “ Bu güzel sanatı, bu kadar hoş gergef işlemeyi sana Zekâ Tanrıçası mı öğretti? “ diye sordular. Arakne ise “ O kim ki, benimle boy ölçüşebilir, ben bu işte herkesi hatta Athena’yı bile geride bırakırım “ diye karşılık verdi.

Athena bütün bunları duymuştu. İhtiyar bir kadın şekline girerek Arakne’nin yanına geldi. “ Kızım “ dedi “ İhtiyarlık insana yalnız keder ve üzüntü getirmez, tecrübe de getirir. Öğütlerimi yabana atma, evet sen sanatında çok başarılısın, bütün kadınları, kızları geçebilirsin fakat bir tanrıçanın gücü, sanatı her şeyin üstündedir. Kendini o kadar büyük görme. ” dedi. O da, “ Ben gurura kapılmıyorum, kendimi büyük de görmüyorum, gerçeği söylüyorum. İsterse Athena gelsin, ben onunla da yarışa girerim. “ dedi.

“ İşte geldi “ diyerek zekâ tanrıçası ihtiyar kadın şeklinden çıktı ve kendi tanrısal görüntüsüne büründü. Bunun üzerine ikisi de yan yana oturarak gergef işlemeye başladılar, birbirlerini yenme arzusu ikisine de bütün yorgunluklarını unutturdu. Athena gergefine Olympos Dağı’nı ve tanrıları işledi. Lydialı güzel ise gergefine tanrıların aşk maceralarından sahneler işliyordu. İki işleme de bitince Athena, Arakne’nin elişinde hiç bir kusur bulamadı. Çok güzel ve mükemmel işlenmişti. Buna büsbütün kızan Athena aynı zamanda çok da kıskandı. Kızın işlemesini alıp buruşturdu ve yırtıp bir kenara fırlattı, bu duruma çok üzülen Arakne ise kendini asarak öldürmek istedi, ancak Athena ona acıdı. “ Sen ölmeyeceksin fakat benimle boy ölçüşme cesaretini gösterdiğin için hayatını ağ üstünde asılı olarak geçireceksin “ diyerek, Arakne’yi bir örümceğe çevirdi. “

Aslında, Arakne sanatıyla gergefine kaderini işliyordu. Evlerimizin köşelerinde gördüğümüz mahçup ve sessiz örümceğin güzel bir kız olduğunu düşünmek, ne kadar kalbe dokunur. Sanat yapan insanların da zaman zaman Arakne gibi yetenekleriyle kaderlerini işlediklerini düşünürüm. Ama sonuç ne olursa olsun hiçbir güç, sanatçıyı bu uğurda kendini harcamaktan alıkoyamaz. Sizlerinde sevdiğiniz ve doğru bildiğiniz işlerinizde sonuna kadar inancınızı ve umudunuzu kaybetmemeniz dileklerimle sevgiyle kalın.

 

YILDIZ DEMİR

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makaleler geri dön